آرامش قلبی، گمشده بشریت
۲۳ اسفند ۹۴ ، ۱۸:۲۸
روابط عمومی ۰ نظر اشتراک گذاری

آرامش قلبی، گمشده بشریت

تولیدات انتشارات
پدیدآورنده: مهدی مطهری
چاپ اول: 1394
قیمت:5500 تومان
معـرفی اثـر:
مهدی مطهری در «کتاب آرامش قلبی؛ گمشده بشریت» توانسته است با زبانی ساده و بر مبنای تحقیقات کارشناسی گروه‌های تبلیغی، فرمولی ارائه دهد تا هر قشر جامعه با این فرمول بتواند در تصمیم‌گیری‌ها، در مورد مسائل و شبهات، به‌راحتی درست‌ترین انتخاب را داشته باشد. کتابی بسیار مناسب برای کارگروه‌های فرهنگی و تبلیغی و جز اولین مهارت‌هایی که باید به قشر نوجوان و جوان جامعه آموزش داده شود.


مقدمه کتاب:
با یکی از گروههای تبلیغی در منطقه‌ای از استان تهران با مخاطبین جوان، به بررسی و تحلیلِ تجربه‌های میدانیِ مبلّغان پرداختیم. سؤالات و شبهات مشترک را به لحاظ آماری و موضوعات مختلف بررسی ‌کردیم. به نتایج خوبی در عرصه‌ی شناسایی سؤالات و شبهات به روز و رایج بین جوانان، ترتیب کمّی و کیفی آنها و بهترین پاسخ به آنها دست یافتیم.
با گروه تبلیغی دیگری که آنها هم با مخاطبینِ جوان در تعامل بودند و این‌بار مربوط به یکی از استانهای مرزی کشور، همین بررسی را انجام دادم و هنگام تطبیق با نتایج به دست آمده از گروه اول شباهتهای زیادی را در نوعِ شبهات مشاهده نمودم.
با حضور در یکی از دانشگاههای برتر تهران با جوانانی نخبه و فرهیخته و مکالمه چهره‌ به چهره‌ با ایشان نیز متوجه همین شباهتها در دغدغه‌های ذهنی شدم. جالبتر آنکه حتی در جمع برخی کارکنان اداری که اغلب، دارای تحصیلات عالی بودند نیز سؤالات و شبهات مطرح شده حاکی از به روز بودنِ این شبهات و نزدیکی جمع‌بندی آنها با موارد سابق بود.
طبیعی بود که هنگام ارائه‌ی مطالب به مخاطبین در این سطح از سن و سواد، باید بیشتر به این موضوعات پرداخته و به ترتیب، مطالب و محتواهایی راجع به همین موضوعات، ارائه و پرسش و پاسخ‌ها بدین منوال بررسی می‌شدند. اما همیشه چند مشکل باقی می‌ماند.
یکی دامنه‌دار بودن هر یک از این مسایل، که بعضاً قابل تبدیل به مسایل و شبهات فراوانی بود و زمان لازم برای پاسخگویی به همه‌ی آنها وجود نداشت. یعنی مشکلات و شبهات دامنه‌دار در ذهن جوانان ایجاد می‌شد؛ وقت کافی برای پاسخگویی وجود نداشت؛ بسیاری از سؤالات بی‌جواب باقی می‌ماندند و این می‌توانست عواقب بدی را بهمراه داشته باشد.
گاهی نیز پرسشهایی شکل می‌گرفت که پاسخ به آنها نه فایده‌ی چندانی داشت و نه گره‌‌ای از مشکلات فرد یا افراد باز می‌کرد. سؤالات و شبهاتی بسیار بسیار گوناگون و متنوّع که می‌توانیم آنها را دغدغه‌های کاذب بنامیم که جز اتلاف وقت، ثمره‌ی علمی و عملی دیگر را در پی ندارد. وقت گرانبهایی که در سنین جوانی از ارزشمندترین سرمایه‌هاست.
امّا مهم‌ترین مشکل، شبیه مشکلی است که در برخورد با انسان گرسنه داریم. باید انتخاب ‌کنیم آیا از رودخانه ماهی بگیریم و پس از طبخ ‌به او بدهیم یا اینکه با آموزش ماهی‌گیری و طبخ ماهی، وی را یاری دهیم. یعنی آیا باید تک‌تک سؤالات را بررسی کنیم و پاسخ دهیم تا بدین‌ترتیب به تعدادی محدود از سؤالات پاسخ داده باشیم و در ضمن آنها را محتاجِ حضور دائمی در کنار افرادی برای رفع شبهات تربیت کنیم. یا اینکه یک فرمول و دستور العمل کلـّی‌ در اختیارشان قرار دهیم تا بدون نیاز دائمی به افرادِ دیگر، پاسخ سؤالات خویش را بیابند و بهترین تصمیم را برای زندگی بگیرند.
جالب این است که در هر دوره‌، از چند گروه از مخاطبین که در مورد روش بحث، نظرسنجی ‌شد، قریب به اتفاق ایشان روش دوم را می‌پسندیدند و با صبر شگفت‌آوری در این سنّ پر هیجان، پیگیرِ مطالب می‌شدند.
هدف از نگارش این دفتر نیز همین است. یعنی ارائه‌ی فرمولی برای حلّ شبهات و سؤالات تا اولاً زمان کمتری برای پاسخ به هر سؤالی صرف شود. ثانیاً سؤالات و شبهاتِ بی‌مورد نتوانند ذهن ما را اشغال کنند. ثالثاً قدرت پاسخ به سؤالات و شبهات، با نیاز حدّاقلّی به متخصصین در خویش ایجاد کنیم. رابعاً قدرت تصمیم‌گیری در لحظات مختلف زندگی، خصوصاً دوراهیهایی که محتاج سرعت در تصمیم‌گیری هستند را در خود احیاء کنیم.
 گویند که روزی شیطان بر عالِمی ظاهر شد و با او به بحث پرداخت. بالاخره شیطان، بعد از ساعاتی و با استدلالهای آن عالم دینی، شیطان شکست خورد. آن عالِم دینی گفت: «قبول کردی شکست خوردی؟». شیطان گفت: «نه! بلکه پیروز شدم چرا که هدف من همان گرفتن دو ساعت از وقت گرانبهای تو بود که به آن رسیدم.»
بیشتر مردم برای دست‌یابی به آرامش راه‌هایی را می‌پسندند که بتوانند به‌‌وسیله آن یا صورت مسئله‌های روزانه‌شان را پاک کنند یا حداقل برای مدت زمانی بتوانند به مسائل فکر نکنند. اما چیزی که مردم امروزه به آن نیاز دارند حل مسائل و دست‌یابی به آرامش پس از آن است. ذهن مردم امروز درگیر شایعات، شبهات و حتی مسائل اقتصادی و سیاسی است که ابعاد مختلف زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
در اولین گام برای برخورد با این مسائل و در نهایت رسیدن به آرامش، یافتن فرمولی ساده ،کاربردی و مبتنی بر آموزه‌های دینی است. مهدی مطهری در «کتاب آرامش قلبی؛ گمشده بشریت» توانسته است با زبانی ساده و بر مبنای تحقیقات کارشناسی گروه‌های تبلیغی، فرمولی ارائه دهد تا هر قشر جامعه با این فرمول بتواند در تصمیم‌گیری‌ها، در مورد مسائل و شبهات، به‌راحتی درست‌ترین انتخاب را داشته باشد. کتابی بسیار مناسب برای کارگروه‌های فرهنگی و تبلیغی و جز اولین مهارت‌هایی که باید به قشر نوجوان و جوان جامعه آموزش داده شود.
گاهی انسان آرزوهایی در سر می‌پروراند که در نگاه اول دست‌نیافتنی است. مثلاً اینکه همیشه در طول زندگی خویش پیروز باشیم؛ اینکه همیشه احساس شادکامی و شادی درونی داشته باشیم؛ حتّی اگر در ظاهر دچار آشفتگی باشیم. اینکه انسان موفّقی باشیم آن هم به صورت همیشگی و واقعی؛ اینکه همیشه از هر چه رنگ تعلّق پذیرد آزاد باشیم و هیچگاه احساس نیازمندی واقعی به سایر انسان‌ها را نداشته باشیم؛ اینکه هیچگاه و هیچگاه دچار افسردگی نشویم و برای همیشه از مشکلات روحی و روانی فاصله بگیریم؛ حتی اگر در اوج تنهایی بسر بریم.
آری! برخی اینها را فقط منحصر در افسانه‌ها و فیلم‌های اسطوره‌ای می‌دانند. اما باید باور کنید که اینها به راحتی دست‌یافتنی هستند. آن هم با همان قید همیشگی و مستمر در طول زندگی. آنهم بصورت واقعی نه ساختگی.
امکان رسیدن به این جایگاه در این کتاب بصورت منطقی و عقلانی اثبات می‌شود. تعاریف اشتباه از معنای انسان موفق، پیروز و خوشبخت را در این کتاب در کنار معانی صحیح ارائه کرده و روش دستیابی به آن بیان می‌شود. به انسان توانایی انتخاب مسیر صحیح در دوراهی‌ها را می‌دهد. اعتماد به نفس، خودباوری، شادکامی و روحیه‌ مناسب در برخورد با مشکلات را به ارمغان می‌آورد.
انسان می‌تواند با مطالعه این کتاب و عمل به محتوای آن از دام افراط و تفریط رهایی یابد و شخصیتی واحد برای خویش در زندگی انتخاب کند. قدرت شناخت حق و حقیقت را یافته و روحیه‌ مناسبی در برخورد با باطل کسب کند.
در این کتاب سعی شده است عالیترین مفاهیم، به زبان ساده و فراخور حال بسیاری از مخاطبین اهل مطالعه ارائه شود.
هم‌چنین این کتاب به دلایل ذیل می‌تواند محتوای فرهنگی بسیار مناسبی برای طلّاب و مبلّغین محترم با مخاطبین جوان باشد: ارائه‌ کارشناسی شده‌ مطالب و جهت‌دهی به پرسش‌ها و پاسخ‌ها، جلوگیری از اتلاف وقت مبلّغین و مخاطبین ایشان با پالایش سؤالات و شبهات بی‌فایده، ایجاد نظم و هدف در بررسی شبهات و پرسش‌ها و پاسخ‌ها، تربیت صحیح جوانان با تفکر و عقاید دینی، ایجاد روحیه‌ تعبّد و ایمان به خداوند تعالی، ارائه‌ فرمولی ساده برای تصمیم‌گیری در دوراهی‌ها و چندراهی‌های زندگی، نمایش خلاصه‌ محتواها با کمک عکس و نمودار، آشنایی با قسمت‌هایی از اصول عقاید و اندیشه صحیح اسلامی، شناسایی وجه اشتراکِ برخی شبهاتِ به روز و پاسخ به آنها، آدرس‌های مطالب برای مطالعه‌ بیشتر و مطالب سنگین‌تر در پاورقی‌های کتاب برای مخاطبین با سطح علمی بالاتر و …

یک خشت در بهشت به نیابت مدافع حرم شهید محسن حججی


بسم الله الرحمن الرحیم
اردوی جهادی در جستجوی نور21
رمز: یا زهرا (س)
موضوع: جهاد اکبر
برگزار کننده: موسسه شهیدکاظمی
ماموریت: ساخت مسجد شهدای مدافع حرم(محسن حججی/سرلک) در روستای محروم "کمرون" توابع شهرستان فریدونشهر
شماره کارت : 6104337770117412
شماره حساب 4086710869
شبا IR760120000000004086710869

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی